GF Victoria er et imponerende luksushotel for både voksne par og børnefamilier. Der er et meget stort udvalg af faciliteter på det 5-stjernede hotel, som emmer af kvalitet og er den perfekte ramme om en afslappende ferie, hvor der er tænkt på alt.
Beliggenhed
GF Victoria ligger ca. 1 km. fra de flotte, hvide sandstrande Fañabe og Duque, hvor du både kan tilbringe hele dage eller gå en tur langs stranden. Du kan også spise på en af de mange, hyggelige restauranter i området, og der er kun 5 km til den lidt større by, Los Christianos, og der er 30 km til den populære Teide National Park.
Faciliteter
Hotellet byder på et meget stort udvalg af faciliteter. Det er et stort hotel med 242 værelser fordelt på syv etager, hvor der går elevator op til 6. sal.
Der er børneklub, fitness, tennis, padle, yoga, minigolf, bordtennis og squash for dem, der gerne vil holde sig aktive på ferien.
Der er forskellige poolområder på hotellet med opvarmet børnepool med en dybde på 30 cm. Der er en aquapark med vandrutsjebaner, som har en minimumshøjde på 120 cm, og så er der også voksenpools og en naturistpool.
Der er flere forskellige restauranter på hotellet og a la carte restauranter, som byder på forskellige temaer. Derudover er der en Skybar med coctails.
Værelser
Alle værelser er indrettet med minibar, mikroovn, hårtørrer, aircondition, safetyboks og gratis WiFi. Vi gør opmærksom på, at internettet på Tenerife har varierende dækning og at udfald kan forekomme.
Suite Senior – (2 voksne +2 barn)
De 57 m2 store Suite Senior er indrettet med dobbeltseng samt mulighed for opredning på sovesofa. Der er to badeværelser.
Harmony suite – (3 voksne + 1 barn)
Der kan bo op til tre voksne og et barn i Harmony Suites. Det er også muligt at bo to voksne og to børn på værelset, som er 138 m2 stort og har to selvsændige værelser med dobbeltsenge, hvor badeværelset er integreret i det ene værelse, og derudover er der et ekstra badeværelse.
Når du bor i en Harmony Suite kan du spise to gange pr. uge i en af hotellets a la carte restauranter uden beregning. Dog skal man betale for drikkevarer. (gælder også unden tilkøb af halvpension)
Opholdet i en Harmony Suite inkluderer derudover 25 minutters parmassage i hotellets wellnessafdeling.
Pension
Hotellet er med morgenmad, som serveres fra buffet fra 8.30-10.30. Mænd skal bære lange bukser i restauranten.
Det er muligt at tilkøbe halvpension som inkluderer morgenmad og aftensmad.
Pris pr. voksen kr. 2.300,-
Pris pr. barn kr. 1.150,-
Ind – og udtjekning fra hotellet
Indtjekning på værelset kan som regel først ske fra klokken 14.00 grundet klargøring fra forrige gæster. I enkelte tilfælde kan det lade sig gøre at få sit værelse tidligere. Såfremt dette er muligt, oplyses det ved ankomst til hotellet. På hjemrejsedagen skal værelset på de fleste hoteller forlades mellem kl. 11.00 og kl. 12.00. Ønsker du at beholde værelset i længere tid, skal du forhøre sig om muligheden direkte på hotellet. Kan dette lade sig gøre, må der forventes en ekstra betaling, som afregnes direkte med hotellet.
Anbefalede hoteller til dig