Morgenmad

Skønt hotel med mange flotte faciliteter

Om hotellet
GF Fañabe er et skønt hotel med en god beliggenhed tæt på flere af de gode sandstrande, strandpromenaden og områdets mange restauranter, barer og butikker. Hotellet har et stort udvalg af faciliteter for både børn og voksne, og på den skønne solterrasse findes hotellets største swimmingpool og børnepool, hvor der er mulighed for at slappe af på en liggestol. På tagterrassen finder man et mindre terrasseområde med liggestole, to swimmingpools og et adskilt område til naturister. Fra tagterrassen er der en fantastisk udsigt over havet og naboøen La Gomera. Hotellet har hele året mindst én tempereret pool.

Beliggenhed og hotelfaciliteter
Tæt på de flotte hvide sandstrande Fañabe og Duque ligger GF Fañabé, som er et godt udgangspunkt for gåture langs stranden eller et besøg på en af de mange hyggelige restauranter eller barer. Hotellet byder på et stort udvalg af aktiviteter, såsom flere flotte swimmingpools, børnepool, flere barer med spændende drinks og en buffetrestaurant, hvor måltiderne serveres. For de aktive er der mulighed for at spille bl.a. minigolf, basketball, billard og for de yngste er der en legeplads og en børneklub med aktiviteter i dagtimerne (nogle mod gebyr). I hotellets wellness-område er der fitness, sauna, dampbad, tyrkisk bad og mulighed for massage. Wellness aktiviteterne er mod gebyr undtagen fitness, som er gratis. Flere aftener om ugen er der musik og anden underholdning for både børn og voksne. Der er gratis Wi-Fi på fællesarealerne. Vi gør opmærksom på, at internettet på Tenerife har varierende dækning, og at udfald kan forekomme

Værelsestyper
Man bor i pæne dobbeltværelser, familieværelser eller juniorsuiter. Alle værelser er udstyret med bad/toilet, hårtørrer, TV, telefon, minibar (mod gebyr), sikkerhedsboks (mod gebyr) og balkon eller terrasse med forskelligartet udsigt.

Pension
Opholdet er inklusiv morgenmad. Det er muligt at tilkøbe All Inclusive.

 

All Inclusive kr. 2000,- pr. person pr. uge. Børn 2 – 12 år kr. 1000,- pr barn pr uge.

 

 
Nytårsmiddag på hotellet d.31/12 er inkl. i prisen.
 

Ind – og udtjekning fra hotellet
Indtjekning på værelset kan som regel først ske fra klokken 15.00 grundet klargøring fra forrige gæster. I enkelte tilfælde kan det lade sig gøre at få sit værelse tidligere. Såfremt dette er muligt, oplyses det ved ankomst til hotellet. På hjemrejsedagen skal værelset på de fleste hoteller forlades mellem kl. 11.00 og kl. 12.00. Ønsker man at beholde værelset i længere tid, skal man forhøre sig om muligheden direkte på hotellet. Kan dette lade sig gøre, må der forventes en ekstra betaling, som afregnes direkte med hotellet.

 
 
 
 
 
 
 
Afstande
Afstand til lufthavn
20 km
Spar 600 kr. Pr. person
5.299 kr.
Samlet pris: 9.398 kr.
Inkluderet i rejsen
Morgenmad
Danske rejseledere
Bestil din rejse
1
Vælg værelse
Resultaterne er for 2 voksne
Flyrejse

Hvis der er mulighed for at vælge forskellige afrejsetidspunkter, kan du vælge dit ønskede fly herunder.

Vælg værelsePensionsform: Morgenmad
Mulighed 1
GF Fañabe pool
Familievær. (2-3 pers. + evt. 1 barn)
2 personer / Voksne: 2
Mulighed 2
GF Fañabe pool
Dobbeltvær. (2 pers. + evt. 1 barn)
2 personer / Voksne: 2
Mulighed 3
GF Fañabe pool
Junior Suite (2-3 pers.)
2 personer / Voksne: 2
14 dec..søndag, U51
22 feb..søndag, U9
01 mar..søndag, U10
Spar 1.200 kr.
10.598 kr.9.398 kr.
15.998 kr.15.998 kr.
Tilkøb

Få overblik over de ekstra muligheder, du kan tilvælge for at skræddersy dit ophold.

Tilkøb
All Inclusive (2 - 12 år)Pris pr. person 1.000 kr.
All InclusivePris pr. person 2.000 kr.
Transfer Tenerife t/rPris pr. person 289 kr.
Bagage - 1 stk. max 15 kg. t/rPris pr. person 349 kr.
EnergisikringPris pr. person 149 kr.
Charterpakke (15 kg bagage, mad på flyet og transfer)Pris pr. person 799 kr.
Mad på fly t/r -jtPris pr. person 249 kr.
Hotel faciliteter
Her får du et overblik over de faciliteter, der venter dig på hotellet. Hvis der står minus (-) ud for en facilitet, så er den ikke tilgængelig på hotellet.
Hotellet
  • Antal pools: 5
  • Restaurant
  • Bar
  • Pool
  • Børnepool
  • Håndklædeservice (evt. mod gebyr)
  • WiFi (evt. mod gebyr)
  • Elevator
  • Underholdning
  • Wellness
  • Fitnessrum
  • Legeplads
  • Mulighed for privat pool
Værelsesfaciliteter
  • Minibar
  • Kaffemaskine
  • Hårtørrer
Afstande
  • Lufthavn 20 km
  • Supermarked 100 m
GF Fañabe m/morgenmad
Shutterstock 209951182 Tenerife Playa De Las Americas

Tenerife

Vi vil gerne byde dig velkommen til den solrige vinterperle, Tenerife. Øen er med sit areal på lidt over 2.000 km2, den største af de Kanariske øer, og inviterer både til afslappende stranddage og smukke oplevelser i den vilde natur.

Værd at vide om Tenerife

Oktober - November
26-24º
December - Februar
21-22º
Marts-April
22º
Flyv direkte fraAalborg
Flyvetid5 timer
Danske rejseledereFra oktober til april
Antal spisesteder i lokalområdet
Autenticitet
Shopping
Strande
Udflugtsmuligheder
Drikkepenge
Ikke et kravDrikkepenge er ikke et krav men en god skik (typisk 5-10%)
Drikkevand
På flaske Det anbefales at holde sig til drikkevand på flaske
Lufthavn
Tenerife Syd (TFS)Der er mellem 30-45 min kørsel fra lufthavnen og til hotellet
Strøm
230V Samme stik som i Danmark
Tidsforskel
-1 timeTenerife er 1 time bag Danmark
Valuta
EuroKortbetaling er ofte muligt. God idé med lidt kontanter