Ind – og udtjekning fra hotellet
Indtjekning på værelset kan som regel først ske fra klokken 15.00 grundet klargøring fra forrige gæster. I enkelte tilfælde kan det lade sig gøre at få sit værelse tidligere. Såfremt dette er muligt, oplyses det ved ankomst til hotellet. På hjemrejsedagen skal værelset på de fleste hoteller forlades mellem kl. 11.00 og kl. 12.00. Ønsker man at beholde værelset i længere tid, skal man forhøre sig om muligheden direkte på hotellet. Kan dette lade sig gøre, må der forventes en ekstra betaling, som afregnes direkte med hotellet.
Miljøafgift i Grækenland pr. 1/1-2024
De lokale myndigheder i Grækenland har indført en miljøafgift på hotelovernatninger fra og med den 1. januar 2018. Afgiften betales direkte til hotellet ved check-in enten kontant eller med kreditkort og er ikke inkluderet i rejsens pris.
Pris pr. værelse pr. nat varierer fra € 1,50 - € 10,00. Der vil derfor maksimalt blive opkrævet € 70,- og dette ved en uges ophold på et 5-stjernet hotel/lejlighed. Bemærk at rejseselskabets klassificering af hoteller kan adskille sig fra den officielle hotelklassificering, som ligger til grund for afgiftens størrelse.
Få overblik over de ekstra muligheder, du kan tilvælge for at skræddersy dit ophold.
Tilkøb | |
---|---|
Bagage - 1 stk. max 20 kg. t/r | Pris pr. person 349 kr. |
Transfer Kreta t/r | Pris pr. person 289 kr. |
Mad på fly Kreta t/r | Pris pr. person 249 kr. |
Charterpakke (20 kg bagage, mad på flyet og transfer) | Pris pr. person 799 kr. |
Energisikring | Pris pr. person 149 kr. |
Kreta er populær, og det er ikke kun på grund af de solbeskinnede strande, den pragtfulde mad og den græske gæstfrihed. På Kreta er der et hav af udflugtsmuligheder, hvor du kan opleve kulturelle perler, historiske seværdigheder og fantastiske naturscenarier.